Breaking News
Home » Tasarım Haberleri » Tasarım Dünyası'ndan Haberler » 7 Ekim Dünya Mimarlık Günü
dünya mimarlık günü

7 Ekim Dünya Mimarlık Günü

Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü olarak kabul edilen Dünya Mimarlık Günü 2013 yılında 7 Ekim‘de kutlanıyor.

Mimarlar Odası İl Temsilcisi Turhan Demirtaş, mimarlığın önemini bir kez daha vurguladı.

Mimarlığın, kültürel ve sanatsal bir ifade biçimi ve toplumsal bir kültür öğesi olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “Her yıl, Ekim ayının ilk Pazartesi günü “Dünya Mimarlık Günü” olarak kutlanıyor.

Mimarlık; İnsanlık tarihinin her döneminde var olmuş, aydınlanmaların, devrimlerin öncüsü olmuş, kültürleri yaşatmış, nesillere aktarmış meslektir. Mimarlık, kültürel ve sanatsal bir ifade biçimi ve toplumsal bir kültür öğesidir. Mimarlık, ülkelerin kültürel birikiminin en önemli parçasıdır. Kentlerin ve ülkelerin uygarlık düzeyini gösterir.

Uygar kentlere kavuşabilmek için; Öncelikle yerel yönetimler “demokrat” olmalıdır. Yerel yöneticilerde, “katılımcılık, paylaşımcılık, şeffaflık ” değişmez ilke olmalıdır. Danışmayan, paylaşmayan yöneticilerin, kentlerimizi yaşanmazlığa sürüklediklerini görüyor, yarınlar adına endişe duyuyoruz. Sağlıklı ve mutlu yaşanabilir kentlere kavuşmayı hedefleyen mimarlar olarak, Kapalı kapılar ardı pazarlıklarla yapılan, şaibeli, gölgeli imar planlarına ve plan değişikliklerine şiddetle karşı olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. Mimarlığa, mimarlık örgütlerinin çökertilmesine yönelik oyunlar içinde olanlara sesleniyor; çağlar boyunca aydınlanmaların, devrimlerin öncüsü olmuş mimarları susturmaya kimsenin gücünün yetmediğini, bundan sonra da yetmeyeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Dünya Mimarlık Gününde, Zonguldak’ta yaşayan her bireyi, yanlışlıklara, haksızlıklara karşı çıkmaya Kentli Haklarını kullanmaya çağırıyoruz” dedi.

İç Mimarlık üzerine paylaşımların yapıldığı bu platformda değerli takipçilerimiz arasında yer alan mimarlar, mimar adayları ve mimarlık sevenlerinin “Matsutaka” yönetimi olarak Dünya Mimarlık Günü‘nü kutluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Grafik Tasarım'da Renklerin Psikolojik Etkisi başlıklı makalemizde grafik tasarım, grafik tasarım blogları ve renklerin psikolojik etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor. İçerik yönetimi ve e-ticaret üzerine projeler geliştiriyor. Yönetiminde bulunduğu web sitelerinin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarını yapıyor.

Check Also

mimar-apple-uygulamaları

İç Mimarlar İçin En Başarılı iPhone/iPad Uygulamaları

1. AutoCAD 360 En kapsamlı proje çizim uygulamalarından birisi olan bu uygulama ile çizimlerinizi başkalarıyla …

iç mimarlık kursları

Milli Eğitim Bakanlığı’na Açılan Dava Hakkında

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Müdürlüğü’ne 25.05.2010 tarih ve 2010 / 920 sayılı yazımız …

узнать больше steroid.in.ua

Узнайте про полезный web-сайт на тематику детские куртки для девочек https://kinder-style.com.ua/girls/verxnyaya-odezhda-dlya-devochek/
утепление дома минватой
%d blogcu bunu beğendi: